top of page

Çocuk ve Doğa Araştırma Raporu

Güncelleme tarihi: 3 Ara 2021

ÇOCUK-DOĞA ARAŞTIRMASI 5-6 YAŞ GRUBU ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNE İLİŞKİN ARAŞTIRMANIN SONUÇ VE ÖNERİLERİ


Genel olarak 5-6 yaş grubu çocukların neredeyse tamamına yakınının çevrelerinde bitki ve hayvanların bulunmasından mutlu oldukları fark edilmiştir. Bununla birlikte çevrelerinde park ya da evlerinin bahçesi olan çocukların doğayla daha iç içe ve doğayla ilgili etkinliklere daha fazla katıldıkları görülmektedir. Çocukların çevrelerinde doğayla ilgili olanaklar (park, bahçe, yürüyüş alanları) arttıkça doğayla iç içe olma istekleri de artmaktadır.


Araştırmada bir başka dikkati çeken nokta ise teknolojinin (televizyon, bilgisayar, internet) çocukların hayatına girmesiyle birlikte çocukların doğadan uzaklaşmasına neden olabildiği söylenebilir. Bu yaş grubu çocukların bu denli teknolojiyle iç içe olmalarının gerekliliği tartışılabilir.


5-6 yaş grubu çocuklarda dikkat çeken bir başka nokta ise su ve süt şişeleri gibi atıklar için geri dönüşüm kutularını kullanmakla ilgili farkındalıklarının düşük olduğudur. Çocukların çoğunluğunun bu atıkları çöp olarak değerlendirip çöp kutularına atmak gerektiğini ifade etmesi geri dönüşümle ilgili farkındalıklarıyla ilgili sıkıntılarının olduğunun göstergesidir. Bu bağlamda bu yaş grubu çocuklara çöpatık kavramlarının farkı ve geri dönüşüm ile ilgili eğitim verilmesi gerektiği söylenebilir. Okullarda, evlerinde geri dönüşüm kutuları, çöp kutuları ayrı ayrı oluşturularak kullanmaları sağlanabilir.


Uzm. Kln. Psk. Eda ÖZTÜRK BELET

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page